Bezproblemowe spawarki inwertorowe

Spawarka inwertorowa to spawarka z elektronicznym systemem kontroli napięcia. Charakteryzuje się między innymi bezstopniową regulacją prądu spawania. W spawarce inwertorowej funkcja tego układu sterowania polega na zamianie napięcia przemiennego na niższe użyteczne napięcie wyjściowe – na przykład z 240V prądu zmiennego na 20V prądu stałego.

Bezinwazyjne spawarki inwertorowe

niezawodne spawarki inwertoroweSpawarka inwertorowa ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjną spawarką transformatorową. Twoje główne korzyści to, waga i wymiary: to najważniejsza przewaga, jaką mają niezawodne spawarki inwertorowe nad tradycyjnymi urządzeniami transformatorowymi – spawarki transformatorowe to urządzenia o bardzo dużych gabarytach, a co za tym idzie  wadze, co negatywnie wpływa  na komfort pracy. Na przykład spawarka inwertorowa MMA Paton VDI 200 PRO z możliwością spawania metodą TIG lift (zajarzenie łuku następuje poprzez przyłożenie elektrody nietopliwej do spawanego materiału), inwerter waży 5,6 kg mniej niż obudowa i jest wygodny do zawieszenia przez ramię w pasku dołączonym do zakupionego sprzętu spawalniczego. Efektywność energetyczna i system redukcji napięcia VRD, czyli wysokowydajne inwertery, takie jak spawarki inwerterowe PATON, mają sprawność ponad 90%, podczas gdy tradycyjne spawarki transformatorowe mają niższą sprawność od 50% do 60%. Dzieje się tak, ponieważ większe transformatory mają większy opór i dlatego tracą więcej mocy (lub energii) poprzez rozpraszanie ciepła. Cykl pracy dla spawarek inwerterowych jest znacznie wyższy niż transformatorów ze względu na różnicę w wielkości transformatora. Chociaż mniejsze elementy w falowniku szybko się nagrzewają, ochładzają się znacznie łatwiej i szybciej. W tradycyjnych zgrzewarkach transformatorowych elementy są znacznie większe, przez co mają  tendencję do zatrzymywania ciepła, a ich chłodzenie jest znacznie bardziej wymagające – trwa to więc znacznie dłużej.

Jak wspomniano wcześniej, spawarka inwertorowa jest zdecydowanie bardziej zaawansowana technologicznie. Technologia inwerterowa stale się rozwija i zastępuje nieużywane transformatory nie tylko dla użytkowników domowych, warsztatów czy małych firm, ale także dla dużych firm produkcyjnych. Spawarki inwerterowe posiadają szereg urządzeń przeznaczonych zarówno dla użytkowników domowych, jak i osób poszukujących profesjonalnego rozwiązania.