Szambowóz

Charakterystyka szamb betonowych

Chociaż obecnie dużą popularnością cieszą się przydomowe oczyszczalnie ścieków, które każdy z nas może postawić na terenie swojej posesji, nadal na terenie całego kraju możemy znaleźć wiele gospodarstw, w których ścieki odprowadzane są do szamb.

Zalety szamb betonowych

SzamboTo rozwiązanie jest najlepsze wtedy, kiedy wykonanie przyłącza do miejskiej sieci kanalizacyjnej jest zbyt kosztowne, a na własną oczyszczalnię również nie możemy sobie pozwolić ze względów finansowych. To właśnie szambo jest najtańszą alternatywą wobec pozostałych możliwości. Jednakże aby dobrze spełniało swoją rolę i było bezpieczne w eksploatacji, powinno być wykonane dokładnie, odznaczać się szczelnością oraz wytrzymałością i trwałością na długie lata. Polecany producent szamb betonowych oferuje wiele godnych uwagi propozycji. Jedną z nich jest betonowy zbiornik na ścieki sanitarne, o pojemności 16 m3. Jest to wystarczająca pojemność do przeciętnego gospodarstwa domowego. Takie szambo składa się z kilku podstawowych elementów, są to oczywiście skorupy – dolna i górna, jak i kominek inspekcyjny, płyta włazowa oraz pokrywka zabezpieczająca wnętrze zbiornika przed kontaktem ze środowiskiem.

SzambowózSzczelne szambo jest całkowicie bezpieczne dla środowiska, ponieważ trzymane w nim ścieki nie mają możliwości opuszczenia zbiornika, w związku z tym toksyczne substancje nie mogą oddziaływać na otoczenie. Decydując się na szambo, wybierzmy takiego producenta, którego wyroby charakteryzuje najwyższa jakość. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że spełnią one wszystkie nasze wymagania pod każdym względem, zarówno jeśli chodzi o szybki i prosty montaż, jak i o wspomnianą już szczelność, wytrzymałość oraz trwałość. Oczywiście betonowe szamba nie są jedynym wyborem, jaki oferują producenci, ponieważ obecnie coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się szamba wykonane ze sztucznych materiałów – na przykład z polietylenu. Również są one bezpieczne w użytkowaniu i charakteryzują się wszystkimi tymi cechami, które posiadają szamba betonowe, ale są od nich o wiele lżejsze. Choć wydawać by się mogło, że jest to zaleta, warto mieć świadomość, że taki zbiornik ze względu na dużą wyporność, może zostać wypchnięty z gruntu na powierzchnię, jeśli nie zostanie odpowiednio usadowiony i zabezpieczony przed takimi sytuacjami.

Ostatecznie zatem zakup zbiornika polietylenowego i jego zabezpieczenie może wynieść nas drożej niż zakup szamba betonowego, przy którym na pewno nie będziemy mieć żadnych takich problemów wynikających z montażu i eksploatacji.