Ciekawa kostka sensoryczna

Najlepsze zabawki dla dzieci wcale nie muszą być drogie, bo dzieci tak naprawdę przede wszystkim wymagają naszej uwagi. Kiedy są w wieku niemowlęcym, to większość zabaw inicjują rodzice, bo maluch dopiero się uczy panować nad swoim ciałem.

Od jakiego wieku są przeznaczone kostki sensoryczne?

kostki sensorycznePierwsze zabawki dziecka, to przeważnie grzechotki i gryzaki, które potrafią dość mocno zainteresować malucha. Już na tym etapie można zacząć wprowadzać zabawki kontrastowe, które świetnie pobudzają mózg do budowania nowych połączeń neuronowych. Na pewno przydadzą się kostki sensoryczne, które maluchy uwielbiają. Klasyczne zabawki mają określony kształt, jednakową teksturę z każdej strony i przeważnie dostarczają jednego rodzaju informacji. Natomiast sensoryczne zabawki, jednocześnie pobudzają ciekawość dziecka w wieku kierunkach oraz dostarczają dużej dawki bodźców. Kostki przede wszystkim mają każdą stronę wykonaną z innego materiału. Może to być folia, polar z wypustkami, materiał z dziurkami czy chropowata tkanina. Dodatkowo do kostki są doczepione przeróżne zabawki i elementy zwracające uwagę maluchów. Mogą to być zwykłe, kolorowe tasiemki albo gumowe gryzaki, dowolne bryły plastikowe. małe grzechotki czy nawet dzwoneczki. Maluchy uwielbiają je sprawdzać i badać na wszelkie możliwe sposoby. Najczęściej kostka ląduje w buzi, a jej odstające elementy są ściskane w małych rączkach, ale właśnie w taki sposób niemowlęta poznają otoczenie. Poza kostkami sensorycznymi w sprzedaży dostaniemy także piłki i szmatki tego typu.

Dla starczych dzieci, sensoryczne kostki można zamienić na gumowe poduszki sensoryczne, po których maluchy chodzą czy dywaniki. Każda forma pobudzania sensorycznego jest wartościowa dla dziecka, bo jest źródłem wielu bodźców.