Dokładne badanie po kleszczu

 

Sezon na kleszcze trwa od marca do października i w tym okresie trzeba się szczególnie przed nimi chronić. Głównie za sprawą kleszczowego zapalenia mózgu, które mogą powodować, ale nie tylko, ponieważ równie groźna jest borelioza.

Jakie badania wykonać po ukąszeniu kleszcza?

badanie po kleszczuJak wiadomo, kleszcze są małymi pajęczakami z podgromady roztoczy. Co prawda są widoczne przez nas, ale są tak małe, że ciężko jest dostrzec je na ubraniu, włosach czy skórze. Jednakże dotyczy to tylko kleszcze, który nie napił się jeszcze krwi swojej ofiary, ponieważ ma on możliwości znaczącego powiększania swojej objętości. Ukąszenie kleszcze samo w sobie nie jest groźne, ale robi się niebezpiecznie, kiedy jest on nosicielem boreliozy, gdyż wtedy przeważnie wpuszcza do krwi toksyny wraz ze śliną. Wykrycie boreliozy jest często bardzo trudne, ponieważ jej objawy są dość często mylone z grypą, przeziębieniem czy nawet zwykłym przemęczeniem. Jedynie u trzydziestu procent osób, pojawia się charakterystyczny rumień w miejscu ukąszenia, u reszty osób, objawy mogą być znikome albo mogą się pojawić po kilku miesiącach od zakażenia. Dlatego tak ważne jest badanie po kleszczu, który ukąsił. Jeżeli uda się nam się go znaleźć, to można go oddać do badania pod kątem boreliozy, w innym przypadku trzeba się bacznie obserwować. Jeżeli wystąpią jakieś objawy, to nie należy ich bagatelizować, tylko od razu udać się do lekarza. Równie dobrze można kupić  specjalny test na boreliozę w aptece, który szybko da nam odpowiedź.

Jeżeli chodzi o sam przebieg badania, to wystarczy pobrać krew od ukąszonej osoby i przeanalizować jej skład pod kątem przeciwciał. Pozytywny wynik badania oznacza konieczność podjęcia natychmiastowego leczenia antybiotykami przez dwa do pięciu tygodni.