Filcowanie wełno – co to takiego?

Od wielu lat jest hodowcą owiec. Zajmuję się tą profesją z wielkim zaangażowaniem. Jest to nasza rodzinna hodowla, która powstała jeszcze w czasach mojego prapradziadka. Mieszkamy w górach, a dokładnie w województwie małopolskim. Nasze gospodarstwo znajduje się niedaleko Zakopanego, a dokładnie w Bukowinie Tatrzańskiej – jest to nasze miejsce dawnych od zamierzchłych czasów.

Jak zaczęłam produkować ozdoby z filcu wełnianego

filc wełnianyUtrzymujemy się ze sprzedawania mleka i serów od naszych owiec. Ostaniami czasy jednak wpadłam na całkiem nowy pomysł. Postanowiłam także wykorzystywać tak zwany filc wełniany. Pomysł ten zrodził się po uczestnictwie w warsztatach regionalnych, gdzie miałam możliwość zobaczenia takich pięknych dzieł sztuki stworzonych właśnie z filcu. Z tego materiału można było robić dużo więcej rzeczy. Przykładowo chciałam rozpocząć produkcję torebek z filcu, etui na telefon z filcu, etui na klucze z filcu, portfeli damskich i męskich z filcu, kosmetyczek z filcu, kuferków na biżuterię z filcu. W moim produktach chciałam postawić przede wszystkim na bardzo wysoką jakość materiału. Filc pozyskiwany z sierści naszych owiec taki właśnie był. Owce były karmione naturalne i przybywały na pastwiskach. Turyści już teraz cenili sobie bardzo smak naszych serów oraz mleka owczego. Filc miał występować w kilku kolorach z racji tego, że posiadamy owce o różnym umaszczeniu. Ten takt spowodowany jest tym, że hodujemy kilka ras owiec. Filcowe przedmioty miały być sprzedawane w naszym lokalnym sklepiku.

Z racji na to, że dostarczamy nasze owcze sery i mleko do wielu pobliskich restauracji i sklepów, chciałam wprowadzić również tam sprzedaż moich wyrobów z filcu. Sklepy i restauracje oczywiście przystały na naszą propozycję, ponieważ jest to towar chodliwy.