Funkcjonalne kardiomonitory funkcji życiowych

 

Na oddziałach szpitalnych, w klinikach i gabinetach oraz w salach operacyjnych wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt monitorujący parametry życiowe pacjentów. Stosowany jest również w ratownictwie medycznym, w domach opieki, a nawet w warunkach domowych do monitorowania funkcji życiowych pacjentów leżących i obłożnie chorych.

Wielofunkcyjne kardiomonitory dostępne na rynku

KardiomonitorDo najbardziej popularnych sprzętów zaliczany jest kardiomonitor. Znajduje się na wyposażeniu każdego szpitala i oddziału intensywnej opieki zdrowotnej. Monitoruje funkcje życiowe pacjenta umożliwiając stały nadzór nad stanem pacjenta w warunkach szpitalnych, w przychodni, a także w warunkach domowych. Czołowi producenci kardiomonitorów mają w swojej ofercie urządzenia stacjonarne, a także przenośne. Coraz częściej po proste monitory funkcji życiowych, na przykład z pulsoksymetrem, sięgają również sportowcy podczas intensywnych treningów, a także przychodnie weterynaryjne. Podstawową funkcją kardiomonitorów jest stały pomiar wybranych parametrów życiowych. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w alarmy kluczowych parametrów, dzięki którym w przypadku zaistniałej nieprawidłowości informują sygnałem dźwiękowym. Do najważniejszych parametrów i podstawowych funkcji kardiomonitorów należy przede wszystkim monitoring pracy serca, pomiar częstości oddechów, pomiar wysycenie krwi dwutlenkiem węgla, pomiar pulsu i tętna, a także pomiar wysycenie krwi tlenem.

Pomiar tych parametrów daje możliwość kontrolowania funkcji życiowych pacjentów i osób podpiętych do urządzenia. Wykonują one pomiary ręczne bądź automatyczny, a na monitorach wyświetlane są parametry funkcji życiowych. Wiele modeli dostępnych na rynku posiada dodatkowe opcje w zależności od przeznaczenia i specyfiki działania. Zebrane dane są pokazywane w formie wykresów lub tabelarycznie, a ustawienia można dopasować do własnych i indywidualnych potrzeb.