Gdzie gromadzić ścieki?

Ciągły rozwój budownictwa w naszym kraju sprawia, że ludzie budują domy na coraz bardziej oddalonych od miast terenach. Oczywistym jest, że na tych terenach nie zawsze znajduje się sieć kanalizacyjna, ale na szczęście w dzisiejszych czasach nie stanowi to większego problemu, bo mamy od groma rozwiązań, a każde z nich lepiej lub gorzej radzi sobie z problem gromadzenia i wyprowadzania ścieków z gospodarstwa domowego.

Wielkość zbiornika na ścieki

szczelny zbiornik na ściekiDecydując się na budowę domu na terenach wiejskich, często musimy liczyć się z faktem, iż konieczny będzie zakup zbiornika na ścieki, tak zwanego szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. O ile sam montaż i dostawa nie stanowi większego problemu, o tyle dobór jego wielkości do konkretnego gospodarstwa domowego niejednokrotnie spędza sen z powiek potencjalnym inwestorom. Każdy szczelny zbiornik na ścieki powinien być w stanie magazynować ścieki co najmniej przez kilka tygodni, co pozwoli cieszyć się komfortem życia w wymarzonym domu. Istotne jest, by zbiornik był szczelny, bo biorąc pod uwagę fakt, że będzie używany co najmniej kilkanaście lat, można bardzo mocno zatruć środowisko naturalne, jeśli od początku będzie nieszczelny. O jego szczelność musi zadbać nie tylko producent, ale i monter, bo ten łączy zbiornik z wyprowadzonymi wcześniej rurami, więc miejsc, w których mogą wystąpić nieszczelności jest sporo. O ile same połączenia odpowiednio uszczelnimy, o tyle na pęknięcia zbiornika po latach nie będziemy raczej w stanie wpłynąć.

Warto wybrać zbiornik renomowanego producenta, by przez lata móc cieszyć się jego bezproblemowym użytkowaniem. Problemy związane z wkopanym do ziemi zbiornikiem zawsze generują wiele nerwowych sytuacji, bo koszty usunięcia nieszczelności są pokaźnych rozmiarów.