Gorsety i bielizna – jakie są ich rodzaje?

Gorsety często kojarzą się nam z zamierzchłymi czasami, gdy kobiety kształtowały nimi swe talie osy. Dziś nie występują one jako podstawowa część ubrania, ale raczej jako ciekawy dodatek w sypialni. Pojawiają się także jako elementy przebrania, szczególnie w tematyce burleski lub pin-up. 

Gorsety i ich rodzaje

gorsety bielizna damskaDziś taką garderobę nosimy raczej w sypialni, niż posiłkujemy się nią w codziennym życiu. Jednak, jeśli chodzi o gorsety bielizna damska ma wiele do zaoferowania, szczególnie, że od setek lat ta część garderoby wciąż przechodzi ewolucje. Mamy więc gorsety przeznaczone typowo na zmysłowe chwile – w kolorach bieli, bordo czy czerni, ze zdobieniami z koronek, ale i takie, które z powodzeniem można założyć na przykład na wierzch ubrania. Zasadniczo rozróżniamy gorsety na underbust i overbust. Czy one się różnią? To proste – te pierwsze kończą się pod linią biustu, a drugie zakrywają całą sylwetkę. Przy wyborze underbust z całą pewnością dopasowanie jest łatwiejsze, ponieważ gorset sięga tylko połowy ciała i skupia się na talii. Oczywiście na rynku znajdziemy także różne długości gorsetów – aż po takie sięgające daleko poniżej bioder. Dodatkowo część z modeli tej bielizny ma również ramiączka – bardzo często pojawiają się one przy gorsetach bardzo krótkich, sięgających pępka i skupiających się na uwydatnieniu biustu. Niektóre gorsety mają także przypinki, do których można dopiąć pończochy – jednak najczęściej jest to raczej funkcja ozdobna, przeznaczona i tak do pończoch samonośnych.

Aby dobrze wybrać gorset, należy się zastanowić, czego po nim oczekujemy, jaką część ciała chcemy podkreślić? Szukajmy takich krojów, które będą na nas korzystni wyglądać, wybierajmy też różne połączenia kolorystyczne – takie które będą pasowały do okazji, na którą chcemy gorset założyć.