Jak powinno się spawać aluminium?

 

Spawanie aluminium jest czynnością znacznie trudniejszą, niż spawanie stali. Wynika to ze znacznie większej delikatności i plastyczności tej odmiany metalu. Dlatego też należy wiedzieć, jaki rodzaj spawarki do tego materiału wybrać.

Jaką spawarkę do aluminium wybrać?

spawarki do aluminiumChyba wszyscy zdaja sobie sprawe, że spawanie aluminium jest czymś znacznie trudniejszym niż spawanie zwykłej stali. Aluminium jest bowiem surowcem znacznie delikatniejszym, który wymaga więcej uwagi podczas spawania. Kluczowe jest więc wybranie odpowiednej markowej spawarki do aluminium, która nie uszkodzi trwałe spawanego materiału. Wybór odpowiedniej spawarki do spawania aluminium powinien zależeć od naszych umiejętności i doświadczenia. W przypadku osób mniej doświadczonych, do spawania aluminium należy wybrać spawarkę działającą w technologii TIG. Ten rodzaj spawarki, chociaż nieco wolniejszy, nie generuje tak dużej ilości rozprysków, wiec łatwiej będzie kontrolować postęp pracy podczas spawania nawet niedoświadczonemu operatorowi. W przypadku osób, które mają już duże doświadczenie w spawaniu, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zakup spawarki mig do aluminium. Dzięki takiej spawarce bowiem samo spawanie będzie miało znacznie szybszy przebieg, co jest szczególnie ważne podczas spawania w zakładach produkcyjnych. Oczywiście podczas spawania aluminium spawarka mig będą nam potrzebne odpowiednie akcesoria ochronne, ze względu na dużą ilość generowanych przez tą spawarkę rozprysków. Jak więc widać wybór spawarki do aluminium powinien być zależny od naszych umiejętności.

Spawanie jest uważne za najbardziej efektywną metodę łączenia metalowych konstrukcji, jak i tych wykonanych z aluminium. Kluczowe jest jednak aby dobrać odpowiedni rodzaj spawarki, do spawanego przez nas materiałów. Jest to bardzo aby nie spowodować jego uszkodzenia.