Jak szybko przygotować drewno opałowe

Przerobienie drewnianych bali na drewno opałowe, jeśli wykonujemy to na własna rękę jest zajęciem dość ciężkim i czasochłonnym. Przede wszystkim jest to ciężka praca fizyczna, podczas której to nie raz narażeni zostajemy na urazy i kontuzje, dlatego, jeśli zamierzamy samodzielnie i na swoje potrzeby obrabiać materiał jakim jest drewno i wykorzystywać go jako opał w domu to warto wiedzieć jakie rozwiązania mogą nam w tym względzie pomóż.

Co pomoże szybko obrobic drewno?

najlepsze piły trakoweTypowym rozwiązaniem utrwalonym nie jako w naszej kulturze jak i w mediach jest rąbanie drewna za pomocą zwykłej siekiery. Prawda jest taka, że sposób ten jest po pierwsze niezbyt efektywny, a to drugie łatwo w takim układzie o wypadek i to takie poważny. Dlatego zamiast się męczyć warto poszukać szybszych i łatwiejszych rozwiązań. Co może nam pomóc. Popularne dość w ostatnim czasie są stołowe piły tarczowe, które umożliwiają szybkie przecięcie drewna, jednak ich minusem jest fakt, ze za nim będziemy mogli je wykorzystać i tak będziemy zmuszeni przeciąć bal choćby na pył. Dlatego w praktyce są najlepsze piły trakowe taśmowe, które pozwalają nam na bezpośrednią obróbkę całego pnia. Maszyna taka to jednak spora inwestycja, dlatego opłacalna jest tylko dla osób które stale podejmują się takiej czynności. Jeżeli zdarza nam się, ze całe bala przerabiamy na drewno opałowe sporadycznie to z powodzeniem wystarczą takie proste rozwiązania jak dobra siekiera i zwykła piła trakowa i piła tarczowa. Wszystko zależy od potrzeb. Na jakie rozwiązanie się nie decydujemy pamiętajmy jednak o tym, że przy obróbce drewna, zawsze należy zachować szczególna ostrożność, ponieważ przy takim zajęciu o wypadek nie trudno.

Szybka obróbka drewna opałowego w domowych warunkach możliwa jest tak naprawdę tylko z wykorzystaniem odpowiednich maszyn elektrycznych, zwykłymi narzędziami także możemy przerobić bale na opał, jednak czas jaki na to poświęcimy będzie zdecydowanie dłuższy. Warto jednak zastanowić się nad tym jak często to robimy i co w takim wypadku bardziej na się kalkuluje.