Jak właściwie drukować na tekstyliach?

W zależności od tego, na jakim materiale zamierzamy drukować, musimy dobrać odpowiednią maszynę do drukowania. Szczególnie tyczy się to sytuacji, w których trzeba zadrukować najbardziej wymagające materiały, na przykład tekstylia. Drukowanie bezpośrednio na nich z pewnością nie ejst dobrym pomysłem.

Jak działa kalander?

kalander maszynaW zależności od tego, na jakiego typu materiale zamierzamy drukować, musimy wybrać odpowiednią maszynę do wydruku. W szczególności tyczy się to sytuacji, w których musimy drukować na najbardziej wymagających materiałach, takich jak tekstylia. W takich  sytuacjach najlepsze rezultaty pozwoli uzyskać kalander maszyna ta służy do tak zwanego druku sublimacyjnego. Druk ten polega na nanoszeniu farby nie bezpośrednio na dany materiał, ale aa tak zwany papier transferowy. Dzięki temu można uzyskać kilka bardzo ważnych zalet, które powodują to, że druk przy pomocy kalandra jest bardzo ważna częścią produkcji odzieży. Przede wszystkim, druk sublimacyjny przy pomocy kalandra pozwala na osiągniecie bardzo żywych i wyraźnych kolorów, a także precyzyjne wytyczenie krawędzi. Po drugie zaś, tak powstały druk na odzieży może się pochwalić bardzo wysokim poziomem trwałości, zarówno na uszkodzenia typu mechanicznego, jak i tego wywołanego przez kontakt z detergentami. Dodatkowo, jedynie kalandry do druku sublimacyjnego pozwalają na uzyskanie bardzo żywych i wyrazistych kolorów, tak pożądanych przez producentów odzieży. Dlatego właśnie kalandry mogą się pochwalić tak dużą popularnością.

Druk na odzieży jest bardzo wymagający – przede wszystkim dlatego, że tekstylia bardzo niechętnie wiążą się z tuszem, używanym podczas drukowania zwykłymi drukarkami. Dlatego właśnie do drukowania na tego typu materiałach wykorzystuje się najczęściej maszyny sublimacyjne.