Jaki filament jest najlepszy?

Druk w technologii 3D z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Obecnie jest on używany nie tylko w celach naukowych, ale również hobbystycznych jak i przemysłowych. Wpływ na rosnącą popularność tego wydruku ma również spadająca cena drukarek 3D i filamentów.

Jakie są zalety filamentów ABS i PLA?

filament abs plaPrzed rozpoczęciem przygody z wydrukami 3d konieczne jest właściwe przygotowanie. Trzeba zakupić odpowiednią drukarkę, ale ważne jest również zakupienie dedykowanych do wydruku w domu filamentów. Przykładem tego typu filamentów jest filament abs pla. Głównym wyróżnikiem tego typu filamentów jest fakt, że podczas procesu stapiania, koniecznego do powstania wydruku 3D, nie są uwalniane żadne szkodliwe dla zdrowia człowieka związki chemiczne. Dzięki temu właśnie, te filamenty można wykorzystywać również w zwykłych  drukarkach 3D bez oddzielnej komory roboczej. Dodatkowo taki filament ma także wiele innych, bardzo istotnych zalet. Przede wszystkim postałem z niego wydruki cechują się bardzo wysoką trwałością oraz odpornością. To sprawia, że ten typ filamentu jest dosyć często wykorzystywany podczas tworzenia wydruków inżynieryjnych, a także podczas projektowania prototypów. Dodatkowo bardzo ważną zaletą opisywanego filamentów jest fakt, że bardzo łatwo poddaje się on obróbce. Dzięki temu może być on używany również na słabszych drukarkach 3D, które są tańsze i tym samym dostępne nawet dla użytkowników prywatnych. To również pozwala na używanie tego filamentu do wydrukowania elementów o bardziej fantazyjnych kształtach.

Każdy, kto chce rozpocząć przygodę z wydrukiem 3D w domu, musi się do tego odpowiednio przygotować. Bardzo ważne jest zakupienie odpowiedniej drukarki ale nie tylko. Duże znacznie ma bowiem zakupienie takiego filamentu, który nadaje się do używania w domu.