Kiedy będziemy potrzebować czapki antystatycznej?

Wykonywanie pracy w niektórych miejscach związane jest z niebezpieczeństwem, na przykład w sytuacji, gdy mamy do czynienia z oparami łatwo palnymi. Nie trzeba szukać daleko takich przykładów, gdyż spotkać je można na przykład na stacjach benzynowych, gdzie opary paliwa łatwo się zapalają i mogą stanowić ogromne zagrożenie.

Czy warto posiadać własną czapkę antystatyczną?

czapka antystatycznaZe względu na poprawę bezpieczeństwa pracowników oraz licznych instalacji przemysłowych, w których występują substancje łatwopalne, wymyślono odzież antystatyczną. Dlaczego ona powstała? Z jednej bardzo prostej przyczyny – klasyczna odzież, w wyniku tarcia, może zostać naładowana ładunkami elektrostatycznymi, które czasem, w niektórych sytuacjach, uwalniają się w postaci iskry. Taka iskra w codziennym życiu nie będzie dla nas szczególnie uciążliwa, jednak w sytuacji, gdy wokół znajdują się łatwopalne opary, łatwo sobie wyobrazić, do czego może ona wówczas doprowadzić. Czapki antystatyczne chronią nas przed tym zjawiskiem, gdyż wykonane są z materiału, który odporny jest na to zjawisko. Dobrze wykonana czapka antystatyczna sprawi, że nie będziemy się elektryzować. Poprawi to znacznie nasze bezpieczeństwo oraz pozwoli nam poradzić sobie z pracą w nawet najbardziej wymagających warunkach, gdzie możemy trafić na niebezpieczne sytuacje, które grożą nam wypadkiem i zniszczeniem instalacji przemysłowych.

W wielu branżach używa się takich ubrań. Przykładem może być górnictwo lub energetyka, gdzie przesyłane są różnego rodzaju gazy kopalne, które mogą stanowić ogromne zagrożenie, jeżeli dojdzie do ich zapłonu. W takiej sytuacji okazać się może, że nie będziemy w stanie poradzić sobie z wszystkimi wymaganiami, jakie mają wobec nas pracownicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo.