Kiedy Twoje dziecko cierpi na autyzm

Autyzm jest bardzo poważną, nieuleczalną chorobą, związaną z zaburzeniami funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Dzieci z tego typu dolegliwością mają problem z utrzymywaniem normalnego kontaktu z otoczeniem. Mają one różnego stopnia upośledzenia w zakresie odbierania bodźców zewnętrznych. To znaczy, że ich zmysły nie pracują w taki sposób jak powinny.

W jaki sposób pracować z autystycznym dzieckiem?

zabawki dla dzieci autystycznychDziecko, cierpiące na tę, specyficzną chorobę, wymaga naszej szczególnej uwagi i zainteresowania. Na pewno przyda się pomoc wykwalifikowanego specjalisty, ale to właśnie my – rodzice, mamy tutaj do wykonania największą pracę. Dziecko wymaga bowiem stałych ćwiczeń i rehabilitacji – nie tylko fizycznych, ale przede wszystkim umysłowych. W różnego rodzaju opracowaniach podkreśla się, że zbawienny wpływ na funkcjonowanie dzieci autystycznych mają zajęcia teatralne, plastyczne, muzykoterapia, dogoterapia i inne pokrewne. Chodzi zatem o działania, które usprawnią i rozwiną u dziecka rozpoznawanie różnych bodźców, związanych ze zmysłami – wzrokiem, słuchem, smakiem, dotykiem czy węchem. Rodzicom mogę polecić również zabawki dla dzieci autystycznych. Wszystkie gadżety, określone tą nazwą zostały tak zaprojektowane, by angażować maksymalnie wiele zmysłów i rozwijać je. Dzięki temu u dzieci poprawią się nieco umiejętności społeczne i łatwiej poradzą sobie w codziennym życiu.

Świat dziecka z autyzmem jest bardzo złożony i skomplikowany, dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, by stworzyć dla nich bezpieczną przestrzeń, w której będą mogły normalnie funkcjonować. Na pewno warto korzystać ze wszystkich dostępnych środków i metod. Zabawki sensoryczne, czy inne angażujące jak najwięcej zmysłów, są z pewnością dobrym rozwiązaniem przy tego typu problemie.