Legalizowanie wag dla ciężarówek

Pojazdy ciężarowe przed wyruszeniem w trasę, muszą bezwzględnie przejść procedurę polegającą na dokonaniu pomiaru masy całkowitej pojazdu ciężarowego. Dzięki specjalnym wagom ciężarowym, które dokonują pomiaru masy całkowitej pojazdu po wjeździe w określone miejsce, istnieje możliwość uzyskania informacji dotyczącej autentycznej wagi.

Profesjonalna legalizacja systemów wag

fachowa legalizacja wagW ten sposób, można bardzo prosto i łatwo sprawdzić, czy pojazd ciężarowy nie został przeładowany zbyt dużą ilością towaru. Jeśli jednak masa pojazdu wraz z towarem, przekracza 40 ton, wówczas kierowca nie może wyjechać w trasę, gdyż jego pojazd został przeciążony. Konieczne jest w tym przypadku dokonanie częściowego rozładunku pojazdu ciężarowego. Niemniej jednak, aby waga mogła wskazywać autentyczną wartość, wówczas konieczne jest poddanie jej przeglądowi technicznemu, a także sprawdzenie dokładności. Po dokonaniu już przeglądu, następnym krokiem do uzyskania certyfikatu wagi, jest fachowa legalizacja wag. Tego rodzaju procesy polegają na sprawdzeniu, czy waga wskazuje autentyczną wartość masy, oraz czy w wyniku nie pojawiają się jakiekolwiek błędy. Wówczas jeśli jednak wynik okazuje się nie poprawny, konieczne jest dokonanie napraw wagi, oraz odpowiednie jej przystosowanie do pomiarów. Kierowcy przed wyruszeniem w trasę, zostają zobowiązani do wjazdu na wagę, oraz dokonanie pomiaru masy pojazdu.

Waga zestawu ciężarowego wraz z towarem, zostaje umieszczona w określonej rubryce w dokumentacji przewozowej. Pozwala to na zachowanie odpowiedniego poziomu standardu, jak również na pełen profesjonalizm usług, świadczonych przez firmy spedycyjne a także przewozowe. Niemniej jednak, jeśli pojazd został przeciążony, wówczas konieczne jest dokonanie procesu rozładunku częściowego.