Moduły fotowoltaiczne znacząco staniały

Ile trzeba dzisiaj wydać na nowoczesną instalację fotowoltaiczną generującą pięć kilowatogodzin energii elektrycznej? No właśnie, to jest dobre pytanie, bo przecież same moduły fotowoltaiczne znacząco potaniały. Czy w ślad za tym poszły również koszty kompleksowych instalacji? To z kolei zależy od firmy, której zlecimy jej wykonanie.

Dobrze poszukajmy wykonawcy do fotowoltaiki

moduł fotowoltaiczny w łochowieA zatem z instalacją fotowoltaiki jest tak, że wszystko zależy od firmy, którą wybierzemy do jej montażu. Bo przecież na koszt instalacji składają się nie tylko ceny modułów, ale również marża oraz koszt dodatkowych elementów do jej montażu. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty robocizny, czyli wykonania montażu na dachu czy też obok budynku. Bo same moduły znacząco w tym roku staniały. Za jeden standardowy moduł fotowoltaiczny w Łochowie zapłacimy około sześciuset złotych. Na jedną kilowatogodzinę składają się trzy takie standardowe moduły. W teorii zatem za same ogniwa do instalacji na pięć kilowatogodzin trzeba zapłacić niecałe dziesięć tysięcy złotych. Więc realnie rzecz biorąc to obecnie za gotową instalację nie powinniśmy zapłacić więcej niż piętnaście tysięcy złotych. A jeszcze dwa lata temu kosztowałaby ze trzydzieści. Na taki spadek cen wpływ ma oczywiście ogromna podaż, bo przecież dzisiaj polskie firmy samodzielnie produkują takie moduły fotowoltaiczne. Nie ściąga się ich już w kontenerach z dalekiego wschodu.

Zamontowanie fotowoltaiki to obecnie najlepsza z możliwych decyzji. Przy dzisiejszych wzrostach cen energii elektrycznej trzeba się śpieszyć, żeby jeszcze zdążyć skorzystać z niskich cen modułów fotowoltaicznych. Za chwilę drastycznie wzrośnie popyt na instalacje a zgodnie z prawami ekonomii przy stałej podaży wzrosną ceny ogniw. Warto się zatem pospieszyć.