Montaż instalacji fotowoltaicznej – najważniejsze informacje

Częstym pytaniem wśród osób chcących zainwestować w instalacje fotowoltaiczne jest to, jak długo potrwa taki montaż. Tym jednak nie należy się przejmować. Instalacje dla domu jednorodzinnego zakłada się w ciągu zaledwie 1-3 dni.

Znaczenie kątów i położenia dachu w montażu paneli fotowoltaicznych

panele fotowoltaiczne sklepWiadomo, że zależy to od wielkości domu oraz liczby paneli, które trzeba zainstalować. Zazwyczaj jednak firmy montażowe radzą sobie z tym w ciągu 1 dnia. Jeśli warunki pogodowe nie będą sprzyjać montażowi paneli fotowoltaicznych albo dach będzie miał nietypową strukturę, przez co założenie będzie trudne, wtedy czas instalacji może wydłużyć się o kilka dni. Ważna jest również informacja, że kąt i położenie dachu mają szczególne znaczenie w instalacji i późniejszych działaniu paneli fotowoltaicznych. Polska położona jest na półkuli północnej i z tego powodu panele fotowoltaiczne powinny być skierowane w stronę południową. Najlepiej jest wtedy, kiedy kąt pochylenia paneli fotowoltaicznych wynosi 35 stopni. Oczywiście mogą być one pochylone nawet o 60 stopni. Może zdarzyć się tak, że powierzchnia dachu będzie położona w złą stronę lub też dach będzie pod nieodpowiednim kątem. Wtedy korzysta się ze specjalnych wysięgników do zamontowania paneli fotowoltaicznych. Oczywiście panele fotowoltaiczne sklep zajmuje się zazwyczaj montażem systemów. Ta usługa jest dodatkowo płatna, ale na pewno warto z niej skorzystać, jeśli chcemy mieć profesjonalnie założone panele – tak, by ich sprawność była jak najwyższa. Wysięgniki sprawiają jednak, że koszty są nieznacznie wyższe, jeśli chodzi o instalacje paneli fotowoltaicznych.

Dodatkowo nie jest to też najlepszy efekt wizualny. Na razie nie ma jednak na to innego rozwiązania. Jeśli budowa dachu nie sprzyja panelom, trzeba zastosować wysięgniki, nawet kosztem efektów wizualnych.