Na czym polega produkcja form wtryskowych?

Współcześnie większość powstających form wtryskowych spotkać możemy w życiu codziennym. Proces formowania tworzyw sztucznych wymaga posiadanie wyspecjalizowanych narzędzi i dobrze wykwalifikowanych pracowników. Bez tego żadna powstająca forma nie będzie spełniała swoich wymagań.

Jak powstają kołki do styropianu?

producent form wtryskowych

Przyjęcie zlecenia lub wykonanie danej formy wtryskowej z tworzyw sztucznych na przykład kołków do styropianu, wymaga podjęcia kilku kroków. Trzeba określić właściwości techniczne: kształt i wymiary elementów, sztywność i nośność. Wszystkie te projekt i dane techniczne tworzone są przez biuro konstrukcyjne. Następnie „gotowy” projekt wraz z dokumentami trafia do narzędziowni, którego zadaniem jest stworzenie odpowiedniego odlewu form do wtryskarek. Forma ta powstaje za pomocą maszyn i oprogramowania – tzw. forma prototypowa. Budowa formy prototypowej pozwala na uzyskanie detali w celu przeprowadzenia testów i sprawdzenia, czy jest zgodna z wytycznymi. Testy przeprowadza dział kontroli jakości, którego zadaniem jest zminimalizowanie kosztów produkcji formy i czasu realizacji zadani dla klienta. Po spełnieniu wszystkich wymagań, forma ta przekazywana jest brygadzistom z produkcji, którzy montują tą część na maszynie i przystępują do produkcji form wtryskowych. Formy te powstają zazwyczaj z granulatu i innych tworzyw sztucznych. Cały ten cykl nie był by możliwy bez producent form wtryskowych. Wymaga to posiadanie wyspecjalizowanej kadry pracowników oraz stałego szukania nowych do rozwiązań do szybszej realizacji zamówień. Wymaga to posiadanie odpowiedniej liczby maszyn.

Cały proces wytwarzania danej formy wtryskowej wymaga szeregu działań. Związane to jest z posiadaniem dobrze wykwalifikowanej kadry pracowniczej i maszyn. Bez tego nie była by możliwa realizacja zamówienia zgodnie z wytycznymi określonymi przez klienta.