Najczęściej używany materiał konstrukcyjny

Przez wieki doceniano zalety stali jako materiału konstrukcyjnego, wykorzystując ją do budowy znanych obiektów na całym świecie. Jednak stal to nie tylko materiał o szczególnych właściwościach technologicznych. Szeroki wachlarz jej możliwości sprawia, że stała się ulubionym materiałem architektów i projektantów.

Zalety stali konstrukcyjnej wykorzystywanej w budownictwie

stal konstrukcyjna 34CrNiMo6Stal to nie tylko materiał zapewniający wyjątkowe możliwości techniczne. Jej liczne właściwości sprawiają, że jest materiałem z którego często korzystają architekci. Stal jest stosunkowo niedroga i oferuje doskonałe właściwości mechaniczne. Jednak największą zaletą tego materiału jest nieograniczona wolność tworzenia, którą daje architektom. Łączenie ze sobą różnych materiałów umożliwia uzyskiwanie bogatych i różnorodnych rodzajów konstrukcji i form. Pozwala na stosowanie wszelkiego rodzaju rozwiązań, od tych najprostszych do najbardziej wymagających. Może być wykorzystywana zarówno w małych budynkach, jak i ogromnych konstrukcjach. Żaden inny materiał nie pozwala na tworzenie tak cienkich i przestrzennych konstrukcji. Stal oferuje wyjątkowe właściwości pod względem nośności mechanicznej. Głównymi gatunkami stali wykorzystywanej do produkcji elementów budowlanych jest stal konstrukcyjna 34CrNiMo6, oraz S235 i S355. Wykazują one największą nośność dla kształtownika o najmniejszym przekroju, zarówno przy rozciąganiu, jak i ściskaniu. Otwiera to architektom drogę do stosowania szerokiej gamy rozwiązań technicznych i estetycznych.

Istnieje wiele rodzajów stali. Są one klasyfikowane ze względu na swój skład. Możemy wyróżnić trzy główne kategorie: stal niestopowa, stal nierdzewna oraz inne gatunki stali stopowej. Stal również jest świetnym materiałem umożliwiającym oszczędzanie surowców, dzięki łatwości recyklingu. Może być bez końca poddawana recyklingowi bez utraty swoich właściwości.