Okapniki są niezbędnym elementem balkonów

 

Nigdy bym się nie spodziewała, że kupując nowe mieszkanie po krótkim okresie jego użytkowania będę zmuszona do przeprowadzania remontu na balkonie. A jednak okazało się, że po takim właśnie czasie wszystkie płytki balkonowe, które dopiero co zakładałam, były do wymiany. A wszystko przez mój brak wiedzy.

Zabezpieczmy swoje balkony przed deszczem

okapniki balkonoweDostałam niezłą nauczkę za lenistwo w ubiegłym miesiącu. Nie minął bowiem jeszcze rok, od momentu kiedy wprowadziłam się do nowego mieszkania, a już muszę robić remont tarasu. Okazało się bowiem, że płytki, które sama zakupiłam i zleciłam położyć nie były zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi. Zima w tym roku była wyjątkowo dokuczliwa, a co za tym idzie, woda nagromadzona pod i pomiędzy płytkami zamarzła i pozostawała w tym stanie dosyć długo, co doprowadziło do popękania płytek. Gdyby tylko zakupiła specjalne okapniki balkonowe, płytki prawdopodobnie pozostałyby w nienaruszonym stanie. Takie okapniki bowiem odprowadzają gromadzącą się wodę poza obręb balkonu. Specjalne kanaliki, które montuje się pod płytkami, skutecznie uniemożliwiają pozostawanie w tym miejscu pozostałości po jakichkolwiek opadach atmosferycznych. Zazwyczaj takie okapniki są praktycznie niewidocznie, bo idealnie komponują się z całością balkonu. Dlatego też wcześniej nie pomyślałam, że woda musi mieć ujście z balkonu. Na szczęście teraz zadbałam o odpowiednie zabezpieczenie i dzięki temu balkon po remoncie posłuży mi przez długie, długie lata.

Budując balkon pamiętajmy o tym, że zanim położymy płytki, musi zabezpieczyć go przed gromadzeniem się opadów atmosferycznych. Specjalne okapniki skutecznie usuwają nadmiar jakiejkolwiek wody, dzięki czemu płytki długo pozostają w nienaruszonym stanie, nawet przy dużych mrozach.