Porządna pasza dla konia

Część diety konia jest nazywana paszą objętościową. Można je podawać na świeżo, jak trawa, lub można je konserwować, jak siano i kiszonki. Układ pokarmowy konia, w przeciwieństwie do ludzkiego, może pobierać składniki odżywcze z błonnika roślinnego, ponieważ ma on bardzo długą okrężnicę, która wyewoluowała, aby właściwie ułatwić to zadanie.

Dieta w postaci paszy dla konia

sucha pasza objętościowaCeluloza, główny składnik paszy objętościowej, jest trawiona w okrężnicy przez bakterie. Bakterie trawią celulozę i zwracają rozpuszczalne węglowodany, kwasy tłuszczowe i aminokwasy jako produkty uboczne trawienia. Kolka może wystąpić, jeśli koń nie zjada wystarczająco dużej ilości pokarmu, aby okrężnica była dość pełna. Sucha pasza objętościowa jest najbardziej naturalną formą paszy objętościowej dla konia. Koń musi odgryźć każdy kęs, więc zjadany jest powoli, wspomagając trawienie. Pasza zmienia swój charakter i wartość odżywczą wraz z porami roku. Najbardziej odżywcza jest wczesnym latem, tuż przed kwitnieniem. Wiosną trawa ma wyższą zawartość wody; zimą niektóre trawy mogą być suche jak siano. Siano to suszona trawa. Siano łąkowe jest produkowane na trwałych pastwiskach i zawiera różnorodne trawy i zioła, natomiast siano z nasion jest wytwarzane ze specjalnie uprawianej trawy. Dobre siano jest kruche, słodko pachnie i ma zielonkawo-brązowy kolor. Złe siano będzie zawierało więcej łodyg niż liści. Może być żółtawo-brązowy, ponieważ pigment został wybielony.

Jeśli siano było suszone lub przechowywane w złych warunkach, może pojawić się biała pleśń. Ważne jest, aby karmić dobrej jakości siano. Niektóre siano mogą mieć niewielką wartość odżywczą; niektóre mogą zawierać duże stężenie zarodników grzybów, które mogą wywoływać dolegliwości układu oddechowego. Pamiętajmy, aby nie karmić sianem zawierającym trujące rośliny, ponieważ mogą one być śmiertelne, nawet po wysuszeniu.