Przedmioty wykonane techniką decoupage

Decoupage (spolszczona nazwa to dekupaż) to technika zdobienia przedmiotów polegająca na przyklejaniu do wybranej powierzchni wzorów z papieru a najczęściej z papierowych serwetek. Technika wywodzi się z Francji, ale obecnie jest bardzo popularna na całym świecie. Ozdoby wykonywane metodą dekupażu są sprzedawane w ogromnych ilościach przed okresem świątecznym.

Ozdoby świąteczne metodą decoupage

ozdoby do decoupage na świętaDużą popularnością cieszą się zwłaszcza ręcznie robione tą metodą bombki na choinkę, pudełka na prezenty czy stroiki świąteczne. Do obklejenia kolorowymi serwetkami nadaje się praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik czy ceramika. Narzędzia do wykonywania rzeczy metodą dekupaż nie są wcale drogie. Dodatki i serwetki dobieramy samodzielnie wedle uznania i okazji, natomiast jedyne czego potrzebuje każda osoba zajmująca się tym rękodziełem to odpowiedni klej. Technika klasyczna polega na przyklejaniu specjalnie przeznaczonym do dekupażu klejem wyciętego wzoru z chusteczki, a następnie pokrywanie efektu wieloma warstwami lakieru. Wzór w ten sposób całkowicie wtapia się w powierzchnię. Taki wzór jest trudny do zniszczenia i starcia, wygląda natomiast nie jak papier ale jak namalowany farbami obraz. Ozdoby do decoupage na święta są dostępne w wielu sklepach plastycznych i papierniczych. Obklejony przedmioty można następnie dodatkowo ozdabiać farbami akrylowymi, brokatami czy materiałami. 

Technika dekupażu jest możliwa do wykonania przez każdego w domu. Wymaga jedynie trochę praktyki i wprawy. Z czasem powstające przedmioty stają się coraz lepsze i coraz bardziej dopracowane. Wiele osób sprzedaje później swoje ręcznie robione przedmioty, a cieszą się one naprawdę dużym zainteresowaniem zwłaszcza w okresach przed świętami.