projektowanie ogrodów

Przesyt w projektowaniu ogrodów w Trójmieście

Tak samo jak kiedyś można było na każdym rogu znaleźć kwiaciarnie teraz można znaleźć firmy zajmujące się ogrodami. Nagły wysyp takich firm spowodowały przeprowadzki mieszkańców bloków do domków jednorodzinnych.

Projektowanie ogrodów w Trójmieście – trudny biznes

projektowanie ogrodówA jak wiadomo każdy z nich ma własną zieloną przestrzeń którą trzeba czymś zapełnić i utrzymać. Z tego właśnie powodu mnóstwo działalności oferujących tego rodzaju usługi powstało w ostatnich latach. Ich celem jest głównie projektowanie i pielęgnacja ogrodów. Wiele z tych firm skupia się przy większych miastach takich jak Gdańsk. Chcą oni pod hasłami „zakładanie ogrodów trójmiasto” trafiać do jak największej grupy odbiorców. Znajdują oni klientów pośród ludzi którzy albo nie posiadają umiejętności albo czasu oby zajmować się swoim przydomowym zielnikiem. Dzięki temu zyskują stały zarobek i mogą się rozwijać. Problemem jednak zaczyna być przesyt tego rynku. Zbyt wiele firm powstało w tak krótkim czasie. Tylko niewielu uda się wybić, a reszta (tak samo jak kwiaciarnie) upadnie. Jest tak nie tylko dlatego, że jest zbyt dużo działalności. Większość ludzi którzy zakładają tego typu biznes nie zdają sobie sprawy ile potrzeba do niego wiedzy. Architektura terenów zielonych jest sama w sobie ciężkim zadaniem i bez odpowiedniego wykształcenia ciężko mu sprostać. Tym bardziej, że po uczelni mamy już gotowe portfolio i kontakty z firmami które dostarczą nam odpowiednie rośliny czy akcesoria. Bez tego ciężko jest się odnaleźć w tak wyspecjalizowanym biznesie. Projektowanie ogrodów Trójmiasto i tak nie jest najtrudniejszym zadaniem. Największej wiedzy potrzeba do pielęgnacji takiego terenu. Odpowiednie podejście do roślin i znajomość ich potrzeb jest niezwykle istotna. Szczególnie jeżeli uświadomimy sobie, że wiele z takich ogrodów ma bardzo nietuzinkowe okazy.

Wymagają one zupełnie innej i bardziej skomplikowanej pielęgnacji. W dodatku jeżeli zaniedba się jakieś zlecenie czy roślinę trzeba się liczyć z ogromnymi stratami zarówno finansowymi jak i wizerunkowymi. Dopiero startująca firma nie może sobie pozwolić na taki błąd i właśnie dlatego potrzebna jest ogromna wiedza i przygotowanie.