Przydomowe elektrownie wiatrowe

Wiele osób zastanawia się nad zasadnością inwestowania w odnawialne źródła energii. Niektórych może odstraszać koszt inwestycji, innym może wydać się niewystarczająca wydajność energetyczna takich rozwiązań. Okazuje się jednak, że w większości gospodarstw domowych bez problemu można korzystać z dobrodziejstw odnawialnej energii.

Gdzie usytuować elektrownię wiatrową

niezawodna własna elektrownia wiatrowaOczywistym wydaje się fakt, że najlepszym miejscem na postawienie wiatraka będzie teren, na którym ruch powietrza jest duży. Wątpliwości może budzić usytuowanie budynku, który docelowo ma być zasilany w ten sposób. Okazuje się, że nawet w regionie ogólnie uważanym za bezwietrzny budowa małej elektrowni wiatrowej może się opłacać. Z pomocą w rozwiązaniu tego problemu można zgłosić się do firm odpowiedzialnych za tworzenie systemów energetyki wiatrowej, dysponujących mapami wiatrowymi. Konieczne jest oszacowanie zużycia energii w gospodarstwie domowym i oczekiwań wobec uzupełnienia zapotrzebowania na prąd, które ma być pokryte przez wiatrak. Niezawodna własna elektrownia wiatrowa nawet na terenie zazwyczaj bezwietrznym może spełnić swoje zadanie. Jeżeli wyposażony jest w nią budynek będący chociażby domkiem letniskowym, nie wykorzystywanym przez cały rok, można zdecydować się na zakup wydajnych akumulatorów o dużej pojemności. Każda elektrownia wiatrowa przez dłuższy okres czasu, kiedy nie będziemy obecni w takim domku, będzie w stanie naładować je, dając nam odpowiednią ilość energii pozwalającą na wygodny pobyt podczas urlopu. Największą wydajnością energetyczną wykazują się turbiny umieszczone odpowiednio wysoko.

Najwygodniejszym miejscem montażu wydaje się dach lub odpowiednio wysoki maszt. Wykorzystanie istniejących budynków znacznie obniża koszt inwestycji jednocześnie pozwalając na możliwie najdłuższą ciągłą pracę turbiny. Właściwe umiejscowienie systemu pozwoli na jego wydajną i bezawaryjną pracę.