Rodzaje pomp ciepła – sprzedaż

Już na etapie budowy domu ważne jest podjęcie decyzji o wyborze najlepszego systemu ogrzewania. Największą popularnością cieszą się te systemy, które działają dzięki energii naturalnej i są ekologiczne. Jednym z takich udogodnień jest zainstalowanie pompy ciepła.

Pompa ciepła: powietrze czy ziemia?

sprzedaż pomp ciepłaPompa jest źródłem czystej energii i daje obecnie największą gwarancje oszczędności. Wyróżnia się niskimi kosztami eksploatacji, a inwestycja dość szybko się zwraca. Pompy ciepła pozyskują energię z różnych źródeł – z powietrza lub ziemi. Pompa ciepła to urządzenie wielkości tradycyjnego kotła grzewczego. Ma za zadanie ogrzewać dom i wodę. Urządzenie pobiera ciepło z grunty, wody lub powietrza i przetwarza je. Następnie nagrzewa wodę, a ta ogrzewa cały dom poprzez instalację grzewczą. Sprzedaż pomp ciepła z roku na rok wzrasta. Z racji tego, że pompa działa dzięki energii elektrycznej, często rezygnowano z niej obawiając się dużych kosztów. Obecnie nowoczesne pompy zużywają bardzo niewiele prądu dlatego zyskują na popularności i pozwalają znacznie obniżyć koszty ogrzewania domu. Jak już wcześniej wspomniano, istnieje kilka rodzajów pomp w zależności od źródła z jakiego będzie ona pobierać ciepło. Natomiast wybór pompy w dużej mierze zależy od położenia geograficznego domu. Przy doborze systemu ogrzewania ważny jest nie tylko wielkość domu ale i rozmiar działki i gruntu. Pod uwagę bierze się również strefę klimatyczną aby móc zadecydować czy pobieranie energii z powietrza będzie opłacalne.

W Polsce najlepiej sprawdzają się jednak pompy gruntowe. Wynika to z faktu, że w ciągu roku mamy dość sporo chłodnych miesięcy i dni. W takim wypadku pompa ma większe problemy z pozyskaniem ciepła z powietrza i zużywa więcej energii. W trakcie mrozów pompa wcale nie może pracować.