Różne zastosowania obudowy wykonanej z polietylenu

Kiedyś studnie znajdowały się prawie przy każdym domu jednorodzinnym. Wynikało to z faktu, że na danym terenie nie było zaopatrzenia wodociągowego. Teraz rury wodociągowe znajdują się praktycznie w każdej miejscowości, więc wydawać by się mogło, że budowa studni jest już niepotrzebna.

Zakończenie studni głębinowej w postaci polietylenowego zbiornika

polietylenowa obudowa studni głębinowejJednak za wodę ze studni nie trzeba płacić, a za wodę wodociągową konieczne jest płacenie rachunków – i to wcale nie takich niskich, jeśli rodzina jest duża i korzysta z wody w dużych ilościach. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może być budowa studni głębinowej. W Polsce znajduje się wiele firm, które mają w swojej ofercie takie usługi. Studnie znowu wracają do łask, bo woda studzienna jest nie tylko zdrowa, ale przede wszystkim darmowa. Wybierając studnię, należy zwrócić szczególną uwagę na jej obudowę. Popularna jest np. polietylenowa obudowa studni głębinowej – jak sama nazwa wskazuje, wykonana jest ona z polietylenu PEHD. Zastosowano tutaj technologię formowania obrotowego. Proces ten określany jest jako rotomoulding. Takie studzienki mają wiele różnych zalet. Na pewno są one trwałymi zbiornikami monolitycznymi. Należy wspomnieć o głównych zastosowaniach obudowy polietylenowej. Na pewno najczęściej stosuje się taką obudowę jako zakończenie studni głębinowej. Oprócz tego można stosować taką obudowę jako studnię rozdzielczą dolnego źródła pompy ciepła. Niektórzy stosują obudowę jako studzienkę wodomierzową.

Firmy specjalizują się w wykonywaniu specjalnych otworów z dławicami na życzenie klienta. Otwory wykonywane są oczywiście według podanych średnic. Dodatkowo mogą zostać wspawane do obudowy z polietylenu specjalne króćce wykonane z rury PE. Obudowa wykorzystywana jest najczęściej jako zakończenie studni wierconej. Kosztuje ok. 1300 zł.