Samodzielna renowacja powierzchni betonowych

Beton to świetny budulec. Jest bardzo wytrzymały, a w trakcie jego wylewki bardzo plastyczny. Mimo tej wytrzymałości nie jest niezniszczalny. Na szczęście możliwa jest jego renowacja, która nie jest zbyt pracochłonna, wystarczy odrobina wyczucia. A co jest do tego potrzebne? To samo, co do produkcji, z tym, że zamiast cementu wystarczy odpowiednia zaprawa.

Beton i jego renowacja za pomocą zaprawy

renowacja betonuWiadomo, że beton potrafi pękać. Dzieje się tak, gdy jest narażony na zbyt dużą ilość czynników atmosferycznych w krótkim czasie lub gdy nie ma odpowiedniej izolacji od podłoża. Jednak renowacja betonu nie jest szczególnie trudna. Wystarczy woda, zaprawa i szpachla, a najlepiej dwie – gruboziarnista i nieco delikatniejsza. Zaprawę z wodą można wymieszać w zwykłym wiaderku, nie jest to nic skomplikowanego. Najważniejsze jest jednak, by beton podczas renowacji był suchy. Wtedy należy zapełnić zaprawą wszystkie ubytki. W przypadku dużych dziur na pionowych powierzchniach można przyłożyć coś płaskiego i zapełnić przestrzeń zaprawą – gdy wyschnie będzie idealna. Następnie nałożyć na całą powierzchnię zaprawę szpachlą gruboziarnistą. Trzeba to robić z wyczuciem, aby nie było dużych fałd. Zalecam położenie bardzo cienkiej warstwy, ponieważ po wyschnięciu nałożona będzie druga warstwa. Najlepiej teraz odczekać (nawet 24h), a następnie nałożyć równą, niepofalowaną cienką warstwę zaprawy przy pomocy szpachli drobnoziarnistej. Poczekać aż wyschnie i gotowe.

Tylko tyle trzeba by doprowadzić wszelkie schody, murki i parkany to stanu takiego, jak zaraz po powstaniu. Nie trzeba być specem od budownictwa by to zrealizować. Zalecam tylko dokładność, szczególnie przy rogach oraz odpowiednie przygotowanie go przed całą pracą. Chodzi tutaj o gruntowanie, lecz nie zostało ono opisane, ponieważ chodziło mi o wytłumaczenie samej renowacji.