Stalowy hełm rycerza

Powrót do odtwórstwa historycznego okazał się ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza pod kątem ponownego kompletowania ekwipunku. Podczas gdy stara zbroja była nienaruszona i mogła być używana w pojedynkach bez problemów, hełm który dotychczasowo służył mi jako ochrona głowy nie nadawał się już ani do pokazów, ani do pojedynków.

Hełm dla rycerza konnego

hełm rycerski sklepCo gorsza, żaden z rzemieślników u których zamawiałem wyposażenie nie działał już w ruchu rekonstrukcyjnym lub też nie wykonywał wyposażenia na zamówienie, z najróżniejszych przyczyn. Polecono mi jednak skontaktowanie się z funkcjonującym od niedawna sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą wyposażenia historycznego. Sklep ten był w całości prowadzony przez aktywnych odtwórców historycznych, znających się na wyposażeniu i uzbrojeniu, dlatego też w ofercie znajdowały się wyłącznie zgodne historycznie reprodukcje znalezisk, oraz wyposażenie bardzo silnie na takowych wzorowane. Co więcej, wszystkie elementy opancerzenia, w tym i hełm rycerski sklep zamawiał od najbardziej rekomendowanych rzemieślników, aczkolwiek miał bardzo duże ilości wyposażenia na stanie, zarówno elementów strojów jak i ekwipunku obozowego czy narzędzi. Była to ogromna zaleta, w porównaniu do konieczności oczekiwania tygodniami na wykonanie konkretnego hełmu pod wymiar głowy, dlatego też zdecydowałem się zakupić wyposażenie w sklepie.

Co ciekawe, z racji iż obsługa sklepu udzielała się bardzo szeroko na imprezach historycznych, istniała również możliwość odebrania zamówienia na jednej z imprez, z czego skorzystałem. Mogłem więc nowy sprzęt przetestować od razu na pojedynkach i turnieju, gdzie sprawdził się doskonale, znosząc najmocniejsze uderzenia bez uszkodzeń, jakie często przytrafiały się gorszej jakości opancerzeniu.