Wilgoć na ścianach – jak usuwać

Głównym powodem powstawania wilgoci w naszych domach są błędy konstrukcyjne lub nieodpowiednie praktyki związane z ogrzewaniem. Bardzo często wilgoć pojawia się w miejscach gdzie mamy do czynienia z niedrożną lub niewydajną instalacją wentylacyjną. Tyczy się to szczególnie takich pomieszczeń jak łazienka, kuchnia lub kotłownia gdzie często mamy do czynienia z dużą ilością pary. 

Efektywne pozbywanie się wilgoci

jak pozbyć się wilgociNajprostszym i zarazem bardzo skutecznym sposobem zapobiegania wilgoci jest systematyczne wietrzenie pomieszczeń. Jest to łatwa czynność w pomieszczeniach gdzie mamy dostęp do okien. W miejscach umieszczonych wewnątrz musimy zadbać o odpowiednią ilość kratek wentylacyjnych, które będą odpowiedzialne za cyrkulację powietrza. Często wilgoć (i później grzyb lub pleśń) pojawiają się w łazienkach, które są w pełni zabudowane i nie posiadają okien. Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie jak pozbyć się wilgoci musimy się zastanowić czy robimy wszystko by nie zapewnić odpowiednich warunków do jej obecności. Sposobów usuwania wilgoci jest bardzo dużo. Jednym z najpopularniejszych jest osuszanie z wykorzystaniem osuszacza, który sprawia, że zassana do niego wilgoć osiada się na jego filtrach. Innym sposobem jest osuszanie chemiczne. Obecnie na rynku istnieje duża ilość środków pochłaniających wilgoć. Ich higroskopijne właściwości pozwalają na pochłanianie cząsteczek wody z powietrza i zatrzymywanie w sobie dzięki czemu nasze powietrze zawiera mniej wody, która może osadzić się na ścianach.

Generalnie problem z wilgocią w mieszkaniach i domach jest bardzo popularny. Żyjemy w takim klimacie gdzie występuje duża ilość opadów deszczu i nasłonecznienie nie jest bardzo intensywne więc są to idealne warunki do rozwoju pleśni. Jeśli zauważymy, że wilgotność powietrza w naszym domu wzrosła to należy zacząć bardzo szybko działać.