Wycinki drzewa w Raciborzu

 

Okres jesienno-zimowy niesie za sobą ogromne ilości pracy, dla ludzi zatrudnionych w lesie. To oni zajmują się wycinaniem drzewa, jego odpowiednia obróbką, przy użyciu odpowiednich narzędzi. Pilarze, leśnicy i inni, którzy na co dzień pracują z piła w ręku dbają o to, by nie zabrakło nam opału. Oczywiście wszystko odbywa się pod kontrolą straży leśnej, która czuwa nad porządkiem w lesie.

Wycinki drzewa na opał

Wycinka drzew - RacibórzW tym okresie w lesie jest nieco głośno. Pilarze pracują w pocie czoła, nie lękając się zimna i innych opadów atmosferycznych, typowych dla okresu jesienno-zimowego. Oczywiście wycinka drzewa nie odbywa się tylko we wspomnianym okresie, również na wiosnę, zwłaszcza w marcu wycina się tak zwana gałęziówkę, która ma wówczas, czas by do zimy dobrze wyschnąć. Gdy chcemy wykupić w lesie trochę drzewa na opał, musimy skontaktować się z rejonowym leśniczym, który powie nam co i jak musimy zrobić, by otrzymać zgodę na zakup drewna. Wycinka drzew – Racibórz to przygotowywanie drewna na opał. Cena drzewa opałowego liczona jest od tak zwanego metra sześciennego i waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od rodzaju drzewa. Gdy po wizycie u leśniczego uzyskamy asygnatę na drzewo, czyli dokument potwierdzający zakup drzewa, możemy zabrać drzewo z lasu. Jeśli mamy własny transport, czyli samochód dostawczy lub inny środek transportu sprawa jest łatwa.

Udajemy się do lasu, ładujemy drzewo do auta lub, gdy chcemy i potrafimy, tniemy drzewo na mniejsze kawałki na miejscu. Zabieramy je do naszych domów i jesteśmy zabezpieczeni w opał. Gotowe na sprzedaż, wyrobione drzewo trzeba odbić, czyli nadać jemu odpowiedni wygląd, który świadczy, że ma już kupca. My na podstawie asygnaty stajemy się jego właścicielami i możemy ogrzewać nasze domy.