gabloty pleksi

Wystawa starych ksiąg i gabloty pleksi

W weekend w moim mieście miało mieć miejsce wielkie wydarzenie. Od pewnego czasu wszyscy mieszkańcy mówili tylko tym. W największej hali będzie odbywała się wystawa starych ksiąg. Nasza biblioteka i muzeum bardzo zabiegały o to, by ta wystawa do nas dotarła.

Gabloty pleksi to zabezpieczenie

gabloty pleksiJak się okazało wielu mieszkańców czytało książki a te stare miały dla nas szczególną wartość.Na otwarcie wystawy zaproszony został każdy. Długo przed tym wydarzeniem ludzie zbierali się przed halą. Kiedy tylko otworzyły się drzwi naszym oczom ukazały się gabloty pleksi, które były pełne starych książek a także różnego rodzaju zapisków. Gdy tylko zdałam sobie sprawę, że niektóre książki pochodzą sprzed dwustu lat, bądź są zarysami wielkich dzieł jeszcze bardziej zapierało mi dech w piersiach. Wszystko wyglądało tak, że chciałoby się te książki czytać. Pokrywy pleksi były przezroczyste, więc można było dokładnie przejrzeć wszystkie strony, jakie były wystawione. Bardzo zaintrygował mnie styl pisania oraz czcionka jaka kiedyś była popularna. Obudowy pleksi-poliwęglan były dobrym materiałem do ekspozycji książek. Wiele dzieci, które przybyło z rodzicami naciskało swoimi małymi rączkami na gabloty. Jednak prócz małych widocznych śladów po palcach nie było niczego, co przeszkadzałoby w oglądaniu ekspozycji. Od dyrektora muzeum dowiedzieliśmy się, że tak dobry pokaz zagwarantowało cięcie tworzyw sztucznych na miarę w taki sposób, aby jak najlepiej widać było pozycje książkowe. Cieszę się, że tworzywa techniczne umożliwiły nam oglądanie tak pięknych i zabytkowych dzieł literatury.

Mam nadzieję, że gdy wystawa opuści mury naszego miasta inni docenią ją tak samo jak my. Tym bardziej, że gabloty zostały wykonane z pleksi i pod każdym kątem można zobaczyć ekspozycje. Oby więcej takich wystaw.

Więcej na www.pleksi.com.pl