Zastosowanie cewników moczowych

Jakiś czas temu dowiedziałam się od mojego lekarza prowadzącego, że czeka mnie operacja urologiczna. Od kilku lat miałam problemy z pęcherzem i nietrzymaniem moczu, ale kilka miesięcy temu problem się nasilił. Lekarz powiedział, że tylko operacja da mi pewność, że problem nie będzie powracał, tak jak po leczeniu farmakologicznym, które tylko maskuje objawy.

Wykorzystanie cewników moczowych przy operacjach

cewniki moczoweOd lekarza dowiedziałam się także, że podczas operacji będzie wykorzystany cewnik moczowy, który będę musiała nosić, jeszcze kilka dni później. Zapytałam się lekarza, czemu tak jest i czy jest to konieczne. Powiedział mi on, że cewniki moczowe podczas operacji wykorzystuje się po to, aby pacjent mimowolnie nie oddał moczu będąc pod narkozą, co mogłoby utrudnić przebieg operacji. Natomiast bezpośrednio po operacji nie zdejmuje się ich dla komfortu pacjenta. W pierwszej kolejności chronią one ranę pooperacyjną, która dzięki zastosowaniu cewnika nie ma kontaktu z bakteriami z moczu. Nie mniej istotny jest fakt, że pacjent, kiedy nie może jeszcze samodzielnie wstawać po narkozie z łóżka, nie musi martwić się o załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych. Dzięki cewnikowi mocz odprowadzany jest bezpośrednio z pęcherza. Lekarz wytłumaczył mi także, że zastosowanie cewnika podczas operacji i bezpośrednio po niej jest całkowicie bezbolesne.

Teraz byłam już spokojniejsza. Nie obawiałam się tego, co czeka mnie po operacji. Już wkrótce przekonałam się, że lekarz miał rację. Cewnik jest bardzo wygodnym sprzętem medycznym, Po założeniu w niczym nie przeszkadza i jest prawie niewyczuwalny. Zapewnia komfort i sterylne warunki związane z oddawaniem moczu po operacji. Również po jego zdjęciu nie czułam żadnych bóli. Nie miałam też problemu z oddawaniem moczu.