Zastosowanie przewodów uziemiających

W każdej instalacji elektrycznej na pierwszym miejscu powinno się stawiać nie moc, a bezpieczeństwo jej użytkowania. Nie od dzisiaj wiadomo, że prąd jest zabójczy dla naszego organizmu, dlatego też instalacja elektryczna w naszym domu, czy też zakładzie pracy powinna być wykonana w sposób jak najbardziej bezpieczny.

Przewody uziemiające ratują ludzkie życie

przewód uziemiającyW profesjonalnej instalacji elektrycznej nie może zabraknąć systemów zabezpieczających. Chociaż najbardziej popularnym zabezpieczeniem jest zabezpieczenie nadprądowe, to chroni ono jedynie urządzenie przed większą awarią. Ludzie użytkujący instalacje zazwyczaj nie wkładają palców do gniazdek, ani nie dotykają odsłoniętych przewodów i nikt nie zakłada, że właśnie ktoś tak zrobi. Zagrożeniem dla osób użytkujących prąd jest zupełnie inne, wręcz niespodziewane. Gdy z jakiegoś powodu dochodzi do takiego uszkodzenia urządzenia, że w środku zostanie uszkodzona izolacja przewodu fazowego, to napięcie przedostanie się na obudowę urządzenia. Nieświadomi użytkownicy mogą dotknąć wtedy obudowy pralki lub zmywarki i porazi ich wtedy prąd. Najlepszym zabezpieczeniem przed takim przebiciem napięcia jest przewód uziemiający będący elementem nowoczesnej instalacji. Jest on oznaczony kolorem żółto-zielonym i podłącza się go do obudowy. W przypadku, gdy urządzenie będzie miało przebicie, prąd popłynie przez przewód uziemiający i w ten sposób załączy się bezpiecznik odcinający dopływ prądu.

Dzięki uziemieniu urządzeń możemy czuć się bezpieczni jeśli chodzi o porażenie prądem. Dlatego też nie bagatelizujmy wtyczek z dodatkowym bolcem, gdyż jest to bolec do podłączenia uziemienia. Taka wtyczka będzie dużo bezpieczniejsza niż wtyczka, która bolca nie posiada. W takim przypadku nie mamy pewności, czy na obudowie kiedyś nie znajdzie się jakieś napięcie.