Zbiorniki z atestem

Niejednokrotnie zdarza się, że w prężnie działającym i szybko rozwijającym się przedsiębiorstwie produkcyjnym, wytwarzane są mniejsze lub większe ilości substancji trujących lub szkodliwych dla środowiska. Jest to dość kłopotliwe dla przedsiębiorcy, ponieważ musi on zadbać o ich odpowiednią utylizację. Ponadto pewne jest, że nikt codziennie nie będzie odbierał ich z firmy, więc zachodzi konieczność ich zmagazynowania przez określony czas.

Jak przechowywać szkodliwe i trujące substancje ?

zbiorniki bezciśnieniowe i ciśnieniowePrzyjęło się powszechnie, że substancje trujące przechowywane są w zbiornikach bezciśnieniowych, czyli takich, które wypełnia się w procesie swobodnego ich zalewania daną substancją. Nie wytwarza się w nich żadnego ciśnienia, co mogłoby podnieść stopień ryzyka wystąpienia jakiejkolwiek awarii takiego zbiornika i doprowadzić do skażenia terenu wokół niego. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie, otóż bardzo małe jest prawdopodobieństwo, że zbiornik bezciśnieniowy się rozszczelni. Natomiast zbiorniki ciśnieniowe stosowane są głównie do magazynowania gazów, które nie są w aż tak dużym stopniu szkodliwe dla środowiska. I choć zbiorniki mogą z pozoru wydawać się niewielkich rozmiarów, to są one bardzo pojemne. Wygoda jaką dają zbiorniki bezciśnieniowe i ciśnieniowe dla przedsiębiorcy jest niemalże nieoceniona. Bowiem może on zlecić odbiór konkretnej substancji na dowolny okres, a przez ten czas spokojnie zapełniać posiadane zbiorniki różnego typu substancjami. 

Skonstruowanie zaawansowanych technicznie i przede wszystkim bezpiecznych zbiorników zajęło inżynierom sporo czasu. Lecz z pewnością warto było czekać, bowiem obecnie praktycznie nigdzie nie dochodzi do rozszczelnień lub uszkodzeń zbiorników wykorzystywanych w przemyśle, więc poziom ich bezpieczeństwa znacznie się poniósł.